Prawidłowe szczotkowanie zębów

Prawidłowe szczotkowanie zębów to podstawa żeby były one zdrowe. Jama ustna zasiedlona jest przez bakterie. Większość z nich to bakterie nam przyjazne, jednak pewne rodzaje bakterii to bakterie chorobotwórcze, które powodują próchnicę. Osadzają się one w całej jamie ustanej na zębach, języku czy uzupełnieniach protetycznych. W pierwszym etapie mają formę nalotu a potem kamienia nazębnego, dlatego najważniejsza jest równowaga między bateriami nam przyjaznymi a tymi chorobotwórczymi. Aby wyeliminować bakterie trzeba myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie szczotką i pastą (ogromny wybór na rynku).

 

Metody szczotkowania proponowane dla dzieci:

  • Ruchy okrężne zębów - 5-6 ruchów na każdym zębie, powierzchnie żujące myjemy ruchami przednio-tylnymi, czyli szorowanie.

 

Metoda szczotkowania proponowana dla dorosłych:

  • Wymiatająco obrotowa - ustawiamy szczotkę tak aby dziąsło zostało naciągnięte na zęby (wymiatamy) przy każdym zębie 6-7 ruchów zaczynając od zębów tylnych. Metoda ta nie uszkadza przyzębia, nie odsłania korzeni zębów.

 

Myjmy zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Zalecane jest mycie zębów po każdym posiłku. Pamiętajcie Państwo, czyste zęby to zdrowe zęby.